Reklamı Kapat
Balkan Harbinden Savaş Görüntüleri (1913)

Balkan Harbinden Savaş Görüntüleri (1913)

Osmanlı Devletinin Balkanlardaki topraklarını kaybetmesine sebep olan balkan harbinin savaş görüntüleri.

1912-1913 yıllarında yaşanan Balkan Harbinden, doğrudan cepheden çekilen görüntülerden oluşan bu videoda Osmanlı Askerleri, Yunanlı askerlerin koruduğu bir tepeyi ele geçiriyor. Cepheye taarruz ederken vurulup düşen Osmanlı Askerleri tepeyi ele geçirmeyi başararak hakim tepeyi koruyan Yunan Askerlerini esir alıyor.

Fransız yapımı bu video çekiminde Osmanlı'nın Balkan ve Trablusgarp cephelerindeki askeri hareketleri animasyon olarak gösterilmiş. Videonun ilerleyen bölümlerinde Trablusgarp kıyılarına gemilerle inen Osmanlı Askerlerinin görüntüleri bulunuyor.

Cihan devleti Osmanlı'nın çöküş yıllarını gözler önüne seren bu fevkalade kayıtta doğrudan cephedeki çatışma görüntülerini izleyerek o anların vehametini ve Osmanlı Askerlerinin dirayetini derinlemesine hissetmemek mümkün değil. Yanı başında vurularak şehit olan arkadaşını görerek bir an bile tereddüt etmeden, adımlarını yavaşlatmadan mavzerlerin üzerine yürüyen Osmanlı Askerleri, her ne kadar bu tepeyi ele geçirmiş olsalarda Bulgar, Sırp, Yunan ve Karadağ Krallıklarının ittifakına karşı koyamayarak savaşı kaybetmişti.

Geniş arşivi için Özgür Sanal'a teşekkür ederiz.

12.02.2015'de eklendi, 8,496 kez okundu
TurkTarihim.Com - Her hakkı mahfuzdur ve koruma altındadır. Kaynak belirtilmeden kullanılamaz.